Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poranění oka

30. 11. 2011

 PORANĚNÍ OKA CIZÍM TĚLESEM

Cizí tělesa mohou vniknout pod víčka, do spojivky nebo rohovky.  Často se jedná o slámu, dřevěné třísky, větvičky či osiny. Nejhorší jsou tělesa na nebo v rohovce. Pro koně jsou poranění oka velice bolestivá. Pokud koně najdeme s oteklím okem a má ho pevně sevřené, dáme ho do tmavší místnosti a pokusíme se oko nenásilně otevřít, pokud to nejde, počkáme na vetrináře.

Nikdy neaplikujeme masti.

Pokud je cizí těleso v oku a kůň má oko otevřené, čistým cípem kapesníku smítko odstraníme a to vždy ke koutku oka. Počkáme jestli se stav koně nezlepší. Pokud se nezlepší voláme veterináře.

 

PORANĚNÍ OČNÍHO VÍČKA

Jejčastěji o drát, větev či hřebík. Koně se drbou o leda co a je potřeba zajistit bezpečné prostředí. Poranění se vyskytuje na okraji víčka a při krvácení je potřeba oko zakrýt gázou a počkat na veterináře, ten ránu zašije.A je nutné ho zavolat co nejrychleji !!!

 

ZÁNĚT SPOJIVEK

Zánět spojivek může mít mnoho příčin. Cizí těleso, poranění, bakterie, mouchy, prach nebo záchvat měsíční slepoty.

Spojivky jsou červené, oko zavřené bolestivé a teplé. Koni vadí světlo, oko silně slzí nebo obsahují žluté vločky hnisu.

Koně přivedeme do temnějšího boxu, nebo alespoň do stínu a pokusíme se oko šetrně ošetřit. Vždy voláme veterináře.

 

PORANĚNÍ ROHOVKY

 

Poranění rohovky, neboli poranění vnějšího obalu oční koule muže mít stejné příčiny, jako u zánětu spojivek. Bohužel při tomto poranění může dojít i k odtoku oční tekutiny a tím pádem i k slepotě. Proto vždy co nejrychleji voláme veterináře.

 

VE VŠECH PŘÍPADECH PORANĚNÍ OKA DÁVÁME OBVAZ, ABYCHOM ZABRÁNILI ZHORŠENÍ STAVU VLIVEM DRBÁNÍ.... POPŘÍPADĚ KONĚ DRŽÍME A NEBOVOLÍME MU SE OTÍRAT A DRBAT SI PORANĚNÉ OKO

PO ZAHÁJENÍ LÉČBY KONI NASADÍME OČNÍ KLAPKY, TAKOVÉ CO NOSÍ OBČAS DOSTIHOVÍ KONĚ A TÍM ZABRÁNÍME OTÍRÁNÍ A OKO SE TÍM PÁDEM BUDE DOBŘE HOJIT

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář