Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rány a obvazy

30. 11. 2011

Rány jsou nejčastějším poraněním koní. Především na končetinách. Jaké koli větší poranění způsobí ztrátu krve a je branou k vniknutí tetanu či zánětu podkoží.

I přes toto poranění neaplikujeme desinfekci, pouze překrijeme obvazem a zavoláme veterináře. Pokud se jedná jen o oděrku, můžeme ošetřit desinfekcí a hojivou mastí a nemusíme je obvazovat. Hojivou mast aplikujeme až po zaschnutí rány, aby nevznikla jizva, která by mohla popřípadě prasknout.

Obvazy pro koně by neměli vytvářet žmolky a neměli by se k ráně přilepit, proto je vhodné používat obvazy určené pro koně...

Obvazy na končetinách musí být dostatečně vypodloženy, aby nedošlo k odumření nohy. Postačí obvazová vata. Tuto vrstvu překryjeme bandážemi, nebo elastickým obinadlem.

 

OBVAZ KOPYTA

Obvazovou vatu přehneme a položíme na spodní část kopyta, pak obvážeme obinadlem a na spodní část omotáme náplastí.

Pokud se jedná o poranení patky, korunky, dáme obvaz okolo kopyta ....

 

OBVAZ DOLNÍ ČÁSTI KONČETINY - nízký

Ránu zakryjeme vrstvou sterilního krytu a přiložíme dvě až tři vrstvi podložního materiálu a zpevníme samodržící bandáží. Nejprve obvazujeme seshora dolů a odzdola nahoru. V místě rány znovu omoráme podložní gázou a znovu omotáme bandáží. Podložní gáza vždy musí nahoře i dole vyčnívat alespoň 2 cm. Pokud rána prosakuje, nesundáváme obvaz, ale ještě přidáme jednu vrstvu.

Počkáme v klidu do příjezdu veterináře a ten už si udělá potřebné....

 

OBVAZ KONČETINY V HORNÍ ČÁSTI - vysoký

 

Poranění v horní části končetiny ošetříme stejným způsobem. A však musíme nejprve provést nízký obvaz, aby nedošlo k otoku a aby obvaz nesklouzl.

Pokud se jedná o poranění paty(tarzu) musíme dát více bandáže, aby nám obvaz nesklouzl...

 

OBVAZ HLAVY

Z obvazové gázy vystřihneme masku pro otvor pro zdravé oko a obvážeme bandáží. Pokud se jedná o poranění víčka, je dobré gázu namočit v pitné vodě. Obvazem nesmíme zaškrtit báze uší, mohlo by dojít k obrně lícního nervu.

 

OBVAZ TRUPU A KRKU

Pokud máme dostatek obvazové gázy, můžeme tím překrýt rány na krku i trupu. Pokud ne, postačí čistý ručník, který překrijeme dekou a přidržíme ji kurtem. Pokud rána dost krvácí můžeme ji vyplnit gázou nebo čistým ručníkem.

 

 

Samozřejmě je důležité, abychom měli v okolí koní co nejméně nástrah, které by mohli způsobyt velká poranění koním.

Jsou to maličkosti, které se snadno přehlédnou.... Jako např.:

HŘEBÍKY, OSTRÉ HRANY U NAPAJEČEK, ŠIROKÉ MŘÍŽE,SPRÁVNĚ NEULOŽENÉ KRMIVO,STROJE,POSTROJE,NÁŘADÍ, CHEMIKÁLIE,ŠPATNÁ PODLAHA, LIDÉ KTERÉ KONĚ KRMÍ V DOMĚNÍ ŽE JIM UDĚLAJÍ RADOST,OSTNATÝ DRÁT, PLETIVO, JEDOVATÉ ROSTLINY, ZAMRZLÉ PLOCHY.......

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář